To co dostrzegasz w innych – jest w tobie

Nawet patrząc na przyrodę próbujemy dostrzec siebie samych. Interpretując zachowania zwierząt, strategie życiowe, gdzieś podświadomie lub skrycie odnosimy je do człowieka i do nas samy. Chcemy w lustrze przyrody dostrzec siebie, próbując zrozumieć świat wokół nas, nawet ten przyrodniczy, szukamy klucza do nas samych.

Patrzymy na świat poprzez siebie samych. W ujęciu metodologicznym to paradygmaty pozwalają nam zobaczyć świat. Dlatego jedni widzą więcej inni …mniej lub  inaczej.

Słowami nie tylko opisujemy świat, ale słowami go rozumiemy. Język, jaki używamy, nie tylko opisuje świat ale i nas samych. Jesteśmy tym, co mówimy. Słowa są kluczem do zrozumienia drugiego człowieka. I nas samych. Słowa są odzwierciedleniem naszych myśli i naszego spostrzegania świata. Słowa można wypowiadać lub zapisywać.

Język jest narzędziem do poznania otaczającej rzeczywistości i ułatwia myślenie. Widzimy przez język i pojęcia, jakich używamy. Rozwijając swój język (zasób słów, pojęć, częstość ich używania) rozszerzamy możliwość dostrzegania zjawisk wokół nas. Bez pojęć nie potrafimy myśleć – ale potrafimy czuć. Słowa więc wylęgają się także i z uczyć, krystalizują się.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s