Turystyka ekologiczna szansą rozwoju regionu

konie

Na początku września miałem przyjemność spotkać się w grupie hotelarsko-turystycznej i wygłosić mały wykład pt. „Turystyka ekologiczna szansą rozwoju regionu„. Reklamy trąbią, że „Mazury to cud natury”, ale nie bardzo wiadomo co tym cudem jest? I czy może być szansą dla rozwoju turystyki. Dwa miesiące nad jeziorem to przypadkiem nie jest za krótko? A od dużej liczby turystów to te jeziora staja się coraz brudniejsze… No więc przyjeżdżać czy nie przyjeżdżać?

Czy można rozwijać gospodarkę w oparciu o turystykę i przyrodę? Można – tylko trzeba wiedzieć jak. I trzeba znać swoje własne dziedzictwo przyrodnicze oraz kulturowe.

Przyroda zawsze ma lokalny charakter i zmienny w czasie. Dodatkowo oferta musi być dostosowana do różnego odbiorcy, zarówno ze względu na wiek jak i wykształcenie. Z przyrodą Warmii i Mazur najczęściej kojarzymy bociany, kormorany, bobry, rosiczki, jeziora, torfowiska. Ale te przecież występują także gdzie indziej. Taka oferta interesująca może być dla bardzo niewyrobionego turysty. Bardziej wyrafinowanym turystom warto pokazać różne gatunki grzybów, roślin, ptaków i owadów – jest tego bardzo dużo.

Coraz bardziej rozwija się na świecie specjalistyczna turystyka przyrodnicza, gdzie w różnych porach roku (poza sezonem wakacyjnym) ludzie przyjeżdżają oglądać ptaki na przelotach czy konkretne gatunki ważek, chrząszczy lub motyli.

Co ważne, przyroda jest zmienna w czasie, warto więc pokazywać te różne fenologiczne aspekty. Wiosną, latem, jesienią i zima spotykamy inne gatunki roślin i zwierząt, inna ich aktywność. W różnych porach roku Warmia i Mazury są inne, zarówno jeśli chodzi o kolory, zapachy, nawet dźwięki. Przyrodę można poznawać wszystkimi zmysłami. Aby lepiej ją poznać, trzeba przyjechać kilka razy, w różnych porach roku. Ze względu na fakt, że rośliny kwitną (poszczególne gatunki, łącznie z drzewami) w różnych okresach, to przyroda w lesie, na polach i łąkach inne ma kolory, inaczej pachnie. Do tego dochodzą dźwięki – inne odgłosy ptaków i owadów w różnych porach roku jak i porach dnia (podobnie z owadami czy roślinami). Przyjedź w rożnym czasie i powąchaj, zobacz, usłysz i posmakuj przyrody Warmii i Mazur.

Smakowanie wiąże się z wykorzystaniem w kulinariach sezonowych warzyw, owoców, grzybów itd., w tym ziół. Z przyrodą wiąże się dziedzictwo niematerialne, wykorzystanie w dawnej medycynie czy w rzemiośle. To poszerza głębię odbioru i stwarza zupełnie nowe sposoby opowiadania o niezwykłościach. Zapewnia obcowanie z unikalną i niebanalną przygodą. A przecież właśnie przygody i niezwykłości poszukują turyści.

Uzupełnieniem wakacyjnej przygody jest internetowy kontakt całoroczny poprzez takie portale jak Facebook, przez blogi czy nawet internetowe kamery, przekazujące obraz z danego miejsca (gniazdo bociana, orlika czy mrowiska, rosiczkowego torfowiska lub śródleśnej łąki).
Można więc kreatywnie łączyć nowoczesne technologie z mobilnym internetem i uroki przyrody Warmii i Mazur.

Na naszym Uniwersytecie jest duży potencjał, który może wpierać lokalny przemysł turystyczny w rozwijaniu oryginalnej, niebanalnej i unikalnej oferty na cały rok. Przybliżaniu lokalnej przyrody służy także niniejszy blog. Ale już od najbliższego roku akademickiego (2014/2015) na Wydziale Humanistycznym uruchamiany jest interdyscyplinarny i międzywydziałowy kierunek kształcenia „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze” (studia licencjackie). Służymy także pomocą w przygotowaniu dedykowanej i indywidualnej oferty turystyki przyrodniczej i ekologicznej. Razem możemy odkrywać niezwykłe uroki przyrody na prowincji z kilkudziesięcioma tysiącami gatunków grzybów, roślin i zwierząt. W końcu uniwersytet nie istnieje sam dla siebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s