Zmieniający się uniwersytet

W przyrodzie i społeczeństwie nie ma nic stałego, ciągle coś się zmienia. Ekologia i teorie ewolucji mogą dobrze opisywać nie tylko zjawiska biologiczne. Zmieniają się i uniwersytety. Powoli, ale się zmieniają, jak zbiorowiska w sukcesji ekologicznej.

W dyskusjach często ostatnio podnosi się zagrożenia dla uniwersytetów, wynikające z niżu demograficznego. To złe postawienie sprawy. Studentów nigdy nam nie zabraknie… będą tylko inni. Zapotrzebowanie na kształcenie w społeczeństwie wiedzy nie będzie malało. Ale mocno zmieni się forma i sposób kształcenia. W jakimś sensie zagrożeniem jest zmiana. I nic więcej.

Dobrze poradzą sobie te uczelnie, które postawią na wysoką jakość (bo absolwenci nie będą bezrobotni i widzieć będą to kandydaci) oraz na otwarcie się na zupełnie nowe płaszczyzny kształcenia. Demografia zmienia tylko charakter studentów. Coraz większą rolę ogrywać będzie kształcenie ustawiczne oraz zupełnie nowe formy, takie jak chociażby e-learning.

Niezmienne pozostaną fundamenty – przekazywanie wiedzy poprzez wspólnotę uczących i nauczanych, poprzez wspólne i autentyczne (a nie udawane, pozorowane) odkrywanie świata i jego tajemnic.

Kreatywni zawsze sobie poradzą. Nadchodzi chwila prawdy jaki na prawdę mamy kapitał ludzki w Olsztynie i na UWM. Puste zapisy na papierze nie pomogą. Liczy się realna kreatywność i innowacyjność oraz wiedza o tym, jaki na prawdę jest świat wokół nas (bo czy ktoś trafi do celu, gdy ma nieaktualną lub fałszywą mapę?). Ta realna ewaluacja może dla niektórych instytucji okazać się bolesna, bo usłyszą że "król jest nagi".

Ilustracja nie jest przypadkowa:).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s