Poprawa jakości życia – Europejski Tydzień Zrónoważonego Transportu

Jest wiele sygnałów wskazujących na głębokie przewartościowania w naszym społeczeństwie i to w skali globalnej. Rozsądek konsumpcji (np. dobrowolna prostota czy minimalizm) w coraz większym i powszechniejszym stopniu zastępują siłę konsumpcji i stopę życiową. Zwracamy uwagę na jakość życia (np. cittaslow, powolne życie).

Chcieliśmy ciszy i spokoju oraz własnego domku na wsi? Tak jak setki innych wzbogaconych mieszczuchów. Kredyt i przeprowadzka na podmiejskie osiedla nowobogackich domków. Ale przyjeżdżamy tam na noc. Ciszy nie ma, bo obok dziesiątki podobnych domów, w każdym po 2-3 samochody, bo wszędzie trzeba dojechać (przeprowadzamy się ale nie osiadamy, nie kupujemy w lokalnych sklepach, nie prowadzimy życia lokalnego itd.). Hałas za oknem. Dzieciństwo na tylnym siedzeniu w samochodzie, bo przecież nasze dziecko nie pójdzie do wiejskiej, "słabej" szkoły – wszędzie dowozimy. A dziecko nie ma kolegów (bo ani w mieście, ani na wsi), nie ma zabaw na podwórku, tylko siedzenie w samochodzie i wieczne dojazdy. To przykład jeden z wielu zagubienia w konsumpcyjnym świecie.

Nic więc dziwnego, że chcemy powrócić do dobrego życia, gdziekolwiek byśmy nie byli. Przykładem jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, obchodzony w Europie od 2002 r. Jakość naszego zdrowia bierze się z naszych codziennych nawyków. Otyłość i brak ruchu, szkodliwe dla zdrowia a z drugiej strony zatłoczone ulice i zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy. A przecież ruch możemy mieć za darmo.

Od dzisiaj i w Olsztynie sporo działań związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Rozwoju: konkursy fotograficzne, stojaki rowerowe dla szkół, kursy ekologicznej jazdy autem po mieście, nauka porządnego parkowania, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, nauka jazdy na rowerze po mieście, promocja car-poolingu, otwarte drzwi w zajezdni MPK, specjalna "linia turystyczna" autobusu MPK wraz z Przewodnikiem PTTK, konkurs dla urzędników dojeżdżających do pracy MPK lub na rowerze. Więcej na stronie: http://www.rowerowy.olsztyn.pl/wydarzenia/402-etzt-olsztyn-2013.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s