Rocznica Protokołu z Cartageny o bezpieczeństwie biologicznym

Zupełnie niezauważona 11 września minęła rocznica Protokołu z Cartageny o bezpieczeństwie biologicznym. Tym razem świętowana jest pod hasłem.  "10 Years of Promoting Safety in the Use of Biotechnology".

Biotechnologia wnosi spory wkład w tworzenie bio-gospodarki. Ale nie oznacza to beztroski i bezmyślności w stosowaniu organizmów zmodyfikowanych biologicznie. Warto przy okazji przypomnieć, ze trwa ONZ-towska Dekada Różnorodności Biologicznej.

"Strony Konwencji o różnorodności biologicznej przyjęły w 2000 roku uzupełniające porozumienie nazwane Protokołem z Cartageny o bezpieczeństwie biologicznym. Celem porozumienia jest przyczynienie się do zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony w dziedzinie bezpiecznego transferu, manipulowania i stosowania żywych zmodyfikowanych organizmów, będących wynikiem nowoczesnej biotechnologii, które mogą mieć szkodliwy wpływ na ochronę i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej.

Protokół określa procedury gwarantujące, że kraje otrzymają niezbędne informacje przed podjęciem decyzji o imporcie zmodyfikowanego organizmu. Protokół powołuje do życia System Wymiany Informacji o Bezpieczeństwie Biologicznym, który ma ułatwiać wymianę informacji o żywych zmodyfikowanych organizmach i wspierać kraje we wprowadzaniu Protokołu w życie."

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s