Wymiana ekonomiczna nie jest jedyną rzeczą, która się liczy

Jeśli jedynym sensem i kryterium ludzkich działań jest aspekt ekonomiczny liczony w PKB, to konsumpcja, nawet ta zbyteczna, wydaje się głównym wymiarem ludzkich działań. Po wielu dziesięcioleciach takiego stylu życia i wyceniania wszystkiego w kategoriach zysku ekonomicznego, zasypani jesteśmy górami śmieci. Problemem numer jeden staje się gospodarka odpadami i zmiany klimatu. Drugą stroną tego medalu jest rosnące bezrobocie.

Powoli rośnie przekonanie, że pieniądz nie jest jedynym a nawet głównym motorem ludzkich działań. Rośnie rola wolontariatu we wszystkich sferach społecznego życia. Przykładem jest rozwijające się dziennikarstwo obywatelskie czy takie projekty jak Wikipedia.

Ta ostatnia jest przykładem jak dziesiątki tysięcy (a może więcej?) ludzi na całym świecie może coś zrobić wspólnie dla innych. Jest to chyba największy taki projekt wspólnego działania, globalny i zarazem lokalnym, interdyscyplinarny i miedzynarodowy. Ten projekt pokazuje, że ludzie po setkach lat zrozumieli, że wymiana ekonomiczna nie jest jedyną rzeczą, która się liczy. Miliony ludzi, którzy się nawet nie znają, chcą wspólnie robić coś dobrego dla innych.

Dzielenie się wiedzą jest specyficznym procesem. Bo w wyniku dzielenia się… stale przybywa. Jeśli ja mam złotówkę i dam tobie, a ty mi dasz złotówkę, to razem dalej będziemy mieli po jednym złotym (tyle samo co przed wymianą). Jeśli ja podzielę się myślą, wiedzą i ty podzielisz się swoją wiedzą… to każdemu przybędzie i nic nie ubędzie. Będziemy mieli więcej. Dzielenie się wiedzą wymyka się dotychczasowym teoriom ekonomicznym.

Dzielenie się wiedzą (upowszechnianie wiedzy i kultury) pomnaża ale jednocześnie nie zubaża zasobów Ziemi.

Różne historyczne grupy rekonstrukcyjne to z jednej strony zabawa uczestników a z drugiej aktywna edukacja i uczestników i widzów. To bardzo interaktywne odkrywanie przeszłości i zapomnianych umiejętności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s