Media stają się coraz bardziej obywatelskie i społeczne

Świat się nieustannie zmienia. Nic nie jest już takie jak dawniej. Ale najpewniej podobne odczucia miały i dawne pokolenia. Ostatnio wypowiadałem się trochę o dziennikarstwie obywatelskim (np. http://czachorowski.blox.pl/2013/07/Jak-zostalem-dziennikarzem-obywatelskim.html). Podjąłem także współprace z Gazeta Olsztyńską. Może coś sensownego z tego się urodzi. Na razie pomysły się lęgną i zobaczymy co z tego wyrośnie w przyszłości.

Dostrzegam w tym zjawisku (dziennikarstwa obywatelskiego) nie tylko problem mediów, ale przede wszystkim problem edukacyjny i funkcjonowania nauki. Wolontariat w opisywaniu świata jest elementem publicznych wypowiedzi. A więc w ogromnym stopniu dotyczy naukowców. Bo to nowy wymiar relacjonowania i upowszechniania swoich odkryć i wiedzy jako takiej. Powoli dawne i usankcjonowane formy, w tym nobliwe publikacje "z listy filadelfijskiej" odchodzą do lamusa. Ale przed wiekami podobnie było, gry kulturę oralna komunikacji międzyludzkiej rewolucyjnie zmieniało pismo, najpierw odręczne potem drukowane. Zatem sami naukowcy musza nauczyć się korzystania z tego otwartego i wolnego sposobu upowszechniania wiedzy. Dziennikarze są podobni do naukowców – i jedni i drudzy starają się obiektywnie opisywać świat.

Po drugie trzeba studentów nauczyć wypowiada się w tych nowych mediach. Tak jak kiedyś uczono pisania i czytania. Zatem zbliżający się rok akademicki będzie obfitował w kolejne eksperymenty, na sobie i na studentach (a raczej wspólnie ze studentami).

Niedawno Olsztyn odwiedził Ryszard Pułaski z TVN24. Przedstawił bardzo ciekawa propozycje i szukał współpracy ze środowiskiem akademickim. Trzymam kciuki, żeby się udało. Przyjemnie będzie eksperymentować nie tylko z mediami lokalnymi i regionalnymi, ale i tymi ogólnopolskimi. Zarówno wyniki eksperymentu edukacyjnego będą wiarygodniejsze, jak i moi studenci będą mieli okazję "popływać na głębokiej wodzie". Planuje także kilka spotkań w olsztyńskiej kawiarni naukowej, ale to dopiero w październiku.

Niżej kilka fragmentów z pomysłu pana Pułaskiego.

"(…). Pracujemy nad nową odsłoną portalu Kontakt 24. Nasza propozycja jest skierowana do partnerów społecznych, w tym m.in. uczelni, organizacji studenckich, samorządów, a także organizacji pozarządowych.
Nowy „Kontakt 24” ma w zamierzeniu stworzyć zupełnie nowy wymiar mediów interaktywnych. Łączy w sobie potencjał, telewizji TVN24, portalu tvn24.pl a także serwisu społecznościowego Kontakt24. Chcemy, by Państwo tworzyli nowe media wraz z nami.

Będziecie mieli możliwość uczestniczenia „na żywo” w tym co się dzieje na antenie TVN24. A także szanse na zadawanie pytań gościom, wpływania na wybór rozmówców dla naszych dziennikarzy. Razem będziemy mogli wybierać najciekawsze tematy i tworzyć społeczność czytelników i widzów wokół naszych treści.
W serwisie niezmiennie znajdą się również dotychczasowe funkcjonalności, takie jak: autoprezentacja, archiwum własnych informacji, czy aplikacje mobilne, które umożliwią komentowanie treści bezpośrednio za pomocą smartfona.
Na razie są to tylko ogólne założenia.

Pracę nad nową odsłoną Kontaktu24 trwają.
(…) pracujemy intensywnie nad funkcjonalnościami projektu w redakcji oraz z informatykami:

chcemy rozwinąć wokół http://www.tvn24.pl/ oraz http://kontakt24.tvn24.pl/ dużą przestrzeń społecznościową adresowaną do "grup współpracujących". Planujemy twórcze rozwinięcie idei http://ireport.cnn.com/ oraz https://witness.guardian.co.uk/. (…).
Ryszard Pułaski
"

Współpraca wokół dziennikarstwa obywatelskiego i edukacyjnej koncepcji uniwersytetu otwartego powoli dojrzewa i łączy środowiska biznesowe z akademickimi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s