Studia – wszystko zaczyna się od myślenia

Dobre i trafne komentarze z bloga warto wydobyć i wyraźniej udostępnić. Niżej głos w dyskusji sprzed kilkunastu dni, dotyczący edukacji i rozczarowań bezrobotnych absolwentów.

Wszystko zaczyna się od myślenia, że lepsze życie można sobie wykupić nie dobrymi umiejętnościami, lecz dobrymi papierami. Gdy nie było pracy, ludzie mówili: "trzeba mieć maturę, bo patrz ile ludzi bez matury nie ma pracy" .Więc miliony zaczęły kończyć maturę z myślą, że ten papier jest potrzebny do pracy. Ale z tych milionów nie każdy znalazł pracę, bo piątka chętnych po podstawówce, którzy nie umieją pracować na frezarce, jest tak samo bezwartościowa jak piątka maturzystów którzy nie umieją pracować na frezarce.

Więc ludzie pomyśleli, że trzeba mieć więcej papierków. "Idź na studia. Dopiero po studiach znajdziesz pracę". Na jakie studia? Obojętnie, byle był papierek, bo w powszechnym mniemaniu wystarczy sam dyplom, nie ważne co tam napisane. Więc miliony poszły na studia i miliony zostały licencjatami i magistrami. I okazało się, że dla milionów studentów też nie zawsze się znajdzie praca, bo po co pracodawcy piątka magistrów polonistyki, nie umiejących obsługiwać frezarki.

Teraz więc ludzie nie rozumieją "Przecież mam wszystkie wymagane papierki. Nie zapomniałem o żadnej pieczątce. Zaklęcie powinno zadziałać".

Przedmiotowe traktowanie szkół, jako etapów pośrednich do dobrego życia, służących do zajmowania wolnego czasu i wydawania papierków, skutkuje tym, że mało kto przejmuje się tym co tam jest uczone. I trudno już wyrwać się z tego kręgu skoro uczeń w szkole od początku jest uczony, jak ma dostać jak najwięcej punktów na teście, czyli że punkty i testy są najważniejsze.

Autor: zaciekawiony, 77-242-225-166.net.pbthawe.eu

Trafne i obrazowe przedstawienie istoty problemu. Sam papier nic nie daje. Liczą się rzeczywiste umiejętności. Nie ważne gdzie (i czy w ogóle) studiujesz, ważne kogo spotykasz, co robisz, w jakie relacje z ludźmi i ze światem wchodzisz. Samo "chodzenie" na studia czy do szkoły przyszłości nam nie otwiera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s