Dobrowolna prostota, powolne życie i życie chwilą

Chęć odwrotu od rozpasanej konsumpcji i zawodowego wyścigu szczurów przybiera różnorodne formy i materializacje. Na nowo odkrywamy dawny ryt franciszkański lub na nowo odkrywamy stare prawdy. Chyba każde pokolenie musi odkrywać te prawdy dla siebie. Lub też każdy w swoim życiu. Jedni wcześniej, w dojrzałości, inni później, gdzieś u początków jesieni życia.

Możemy poświęcić swoje życie na robienie pieniędzy i kupowanie mnóstwa zbędnych rzeczy, których w rzeczywistości wcale nie chcemy i nie potrzebujemy. Z drugiej strony możemy zastanowić się, co rzeczywiście czyni nas szczęśliwymi, zacząć kontrolować wydatki i korzystać z życia. Wybór życia w prostocie oznacza spędzanie mniejszej ilości czasu na zarabianiu pieniędzy i prowadzenie egzystencji uniezależnionej od przedmiotów. Oznacza po prostu życie. To nie jest wezwanie do poświęceń. To jest wezwanie do prowadzenia lepszego, bardziej wartościowego i satysfakcjonującego życia. To osobisty wybór."

David C. Korten

Jest to odwrót od udziału w wyścigu szczurów w świecie, w którym "normalny oznacza noszenie kosztownych ubrań, które kupuje się dzięki ciężkiej pracy, przepychanie się przez korki kupionym na raty samochodem, by dojechać do pracy, którą musisz wykonywać, żeby płacić za ubrania, samochód i dom, który zostawiasz pusty na cały dzień, aby zarobić na jego utrzymanie." (źródło cytatu)  

Minimalistyczne "dosyć" oznacza zerwanie z materialistyczną koncepcją "więcej oznacza lepiej". Do prawdziwego zadowolenia w życiu zdecydowanie "wystarczy mniej".
Wystarczy żyć chwilą w dobrowolnej prostocie.

A dekoracją sympatycznego lokalu (Świeże Zupy) może być nawet stara, wysłużona i poobijana łyżka wazowa. Taka, która w nie jeden talerz zupę już nalewała.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s