Bunt młodego pokolenia czy transformacja cywilizacji ?

Świat się zmienia jak przepoczwarczający się chruścik. Ale te różne wiosny rewolucyjne to nie tylko bunt młodego pokolenia. To coś więcej, to cywilizacyjna transformacja, która dojrzewa i materializuje się na naszych oczach.

Źle urządziliśmy ten świat. Lub inaczej – zmieniliśmy go tak bardzo, ż potrzebny kapitalny remont, w sensie przemyślenia pryncypiów. Ewidentnie coraz bardziej coś jest nie tak i nie ma co udawać i zwalać że młodzi są leniwi, źli, źle wykształceni etc. Jeszcze nigdy żadne pokolenie nie było tak dobrze wykształcone jak teraz. Ale nie ma dla nich miejsca, stoją w kolejce po uznanie społeczne, ale powoli tracą cierpliwość. Nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, nie tylko „na Zachodzie”.

Podzielić się światem…. Zarówno zasobami środowiska, jak i pracą oraz pozycją społeczną. Jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom? Zadufani w sobie i oburzający się na młode pokolenie…. A co im dajemy, co im zostawiamy? Wyścig szczurów, korporacyjną konkurencję zamiast współpracy, kult konsumpcji, wyczerpujące się zasoby środowiska i rosnące góry śmieci?

„Młodzi są sfrustrowani. Nie mogą znaleźć pracy, do której przygotowywali się podczas studiów, nie mówiąc już o rozwoju i karierze (..). O małą liczbę wolnych stanowisk konkuruje masa świetnie wykształconych młodych ludzi. To oznacza, że ci gorzej wykształceni szybko są wyrzucani z rynku. (…) Bezrobocie wśród młodych bije rekordy. Do końca 2013 r. bez pracy będzie na całym świecie ponad 73 mln osób pomiędzy 15. a 29. rokiem życia. Tym, którzy pracują, zostają "śmieciówki" – alarmuje Międzynarodowa Organizacja Pracy.”

(źródło cytatu

Tak wiele jest do zrobienia zakresie poznawania świata, upowszechniania wiedzy, podboju kosmosu… a jednocześnie tak wiele ludzi jest bezrobotnych a ich życie pozbawione sensu! Pieniądz i gospodarka rynkowa okazują się kiepskim organizatorem życia społecznego. Czegoś ewidentnie brakuje. Jesteśmy jak samochód z pełnym bakiem… który ledwo co jedzie.

O zmianach zadecyduje nie tyle postęp technologiczny co… przewartościowania filozoficzne i stylu życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s