Kutura i nauka ma wartość wtedy, gdy buduje więzi międzyludzkie

„Nie zawsze to, co istotne w kulturze, wydarza się w ramach tradycyjnie rozpoznawanej wartości. A kultura ma wartość nie tylko wtedy, gdy wspieramy utwory, które w jakiś sposób posuwają naszą cywilizację do przodu – ma wartość również wtedy, gdy na przykład buduje więzi międzyludzkie.”

Jarosław Lipszyc

Toczy się cicha batalia o dostęp do kultury i nauki. Trzeba zmienić restrykcyjne prawo autorskie i rozumienie dozwolonego użytku (i nie  pozwolić na dalsze zaostrzanie). Na nowo trzeba zdefiniować to, co stanowi dobro wspólne i przestrzeń publiczną w kulturze jak i nauce. Inaczej niebawem wszędzie zobaczymy "druty", grodzące ogólnoludzkie zasoby. Mam nadzieję, że próby komercjalizacji wszystkiego, łącznie z DNA,  wzmocnią tylko tworzenie wolnych zasobów zarówno w kulturze jak i nauce.

I jeszcze jedne dłuższy cytat, dobrze ilustrujący to, ze w kulturze i nauce im więcej się daje (rozdaje), tym więcej się ma. Zresztą, nie tylko w nauce i kulturze :).

"Jak przychodzi na kolację niespodziewany gość, to gospodyni jest w kłopocie: jedzenia nie będzie dość dla wszystkich. Ale jak przychodzi niespodziewany gość na seminarium, to prowadzący się cieszy: będzie więcej strawy – intelektualnej, rzecz jasna – dla uczestników. (…)  jeśli ja panu dam dolara i pan mi da dolara, to każdy z nas ma po jednym dolarze. Ale jak ja panu dam myśl i pan mi da myśl, to każdy z nas ma dwie myśli. Na tym właśnie polega różnica między kradzieżą dolara i przyswojeniem sobie myśli czy melodii. W społeczeństwie myśliwskim, z którego wszyscy w jakiś tam sposób się wywodzimy, jak myśliwy przynosił ubitą zwierzynę, wszyscy cieszyli się perspektywą smakowych rozkoszy.

Jeżeli pozbawiam pana czegoś, np. pary spodni, to znaczy, że je kradnę, bo pan już tych spodni nie ma, a ja je noszę. Ale w wypadku dzielenia się myślą, wiadomością, poezją, muzyką nie rozumiem, w jakim sensie ma to być kradzież, skoro pan wciąż to ma.
"

prof. Z. Bauman

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s