Przyroda i mistrz drugiego planu czyli o potrzebie dialogu w nauce

Nic nie jest takie jak nam się zdaje. Przyroda jest bogatsza w swojej złożoności i różnorodności. A im dłużej obserwujemy, tym więcej dostrzegamy. Na dostrzeganie potrzeba czasu. Siąść i obserwować. Lub poświęcić zjawisku więcej czasu i swoich poszukiwań, rozmyślań, analiz. Wiedza potrzebuje czasu i aktywności, dopiero wtedy przyroda pokazuje więcej swoich tajemnic.

Po drugie obserwujemy poprzez pryzmat swojego doświadczenia i już posiadanej wiedzy. Wiedza nie jest po prostu sumą informacji, jest systemem. A łatwiej dostrzegamy to, co już pasuje do naszego systemu wiedzy. Na przykład powyższe zdjęcie grzybienia. Entomolog dość szybko dostrzeże owada (muchówka). Ale entomolog patrzy na świat przez filtr swoich zainteresowań. Wszyscy patrzymy wybiórczo. Dlatego obserwatorzy tych samych zjawisk snują różne opowieści i odmienne relacje. W jakimś sensie to przejaw wielokulturowości, zazwyczaj niedostrzeganej w codziennym życiu.

Im dłużej się przyglądamy, tym więcej widzimy. Na niższym zdjęciu miała być tylko gąbka słodkowodna (nadecznik – Spongilla lacustris). Na niej się koncentrowałem, gdy z aparatem fotograficznym szukałem dobrego ujęcia. W domu na zdjęciu dostrzegłem znacznie więcej, w odbiciu na wodzie. Inni obserwatorzy życia może dostrzegą jeszcze cos innego, na co zwrócą uwagą. Dlatego dla wiedzy potrzebny jest dialog… różnych obserwatorów.

Żeby dostrzec więcej w przyrodzie, trzeba dłużej obserwować, najlepiej aktywnie. Lub prowadzić dialog z innymi konserwatorami. Dlatego w nauce tak ważne są seminaria, sympozja, konferencje i dyskusja za pośrednictwem czasopism naukowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s