Żyj chwilą – przygoda jest wszędzie

„Przygoda jest wszędzie. Nie tylko na biegunie, na środku oceanu albo na szczycie Everestu. Przygoda jest za rogiem, w pobliskim lesie, na polu i nad rzeką. Jest na wyciągniecie ręki. Trzeba tylko inaczej spojrzeć na dobrze znane miejsca.”

Alastair Hymphreys

„Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć.”

Albert Einstein

Przygoda jest wtedy, gdy się podróżuje powoli. Wtedy można zobaczyć, to co pod nogami i to co w stercie kamieni. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, wystarczy zwolnić. I z ciekawością obserwować. Nie po to by „zaliczyć” jak najwięcej i jak najszybciej, ale po to, by poznać, dostrzec.
Mniej znaczy więcej. Jedni nazywają to minimalizmem, inni powolnym życiem, jeszcze inni dobrowolną prostotą lub życiem chwilą.

„W życiu każdą chwilą nie chodzi o beztroskę. Chodzi o świadomość, że każda chwila jest niezwykle ważna (nie ma chwil mało ważnych) i że od tej chwili zależy chwila następna. Taka postawa jest wbrew naszej cywilizacji, która pożera czas, usiłuje go przeskoczyć – chce np. byśmy robili kilka rzeczy naraz. Ma być szybko, tanio i przyjemnie. Tymczasem chwila obecna ma wieczną wartość – w tej chwili właśnie Bóg jest tutaj z nami i to, co robimy, rzutuje na przyszłość.”

s. Małgorzata Chmielewska (Tygodnik Powszechny 31 marca 2013)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s