Kaczka na spacerze

Kaczka na spacerze w miejskim parku, między ludźmi. Widok coraz bardziej powszechny. Procesy ewolucyjne możemy obserwować nieustannie na naszych oczach. Zmienia się środowisko, także za sprawą człowieka, a wraz ze środowiskiem zmieniają się gatunki. Zmienia się także człowiek.

Jesteśmy społeczeństwem sytym. Co widać po nadwadze (ponad 50% populacji) czy otyłości. Ale widać także po kaczce spacerującej między ludźmi. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki widok byłby zaskakujący. Żyliśmy w świecie niedosytu i potrafiliśmy jeszcze polować. Zwierzęta uciekały przed zagrożeniem i ludzkim drapieżnikiem. Kiedy przestaliśmy polować to systematycznie zmniejsza się dystans ucieczki dzikich zwierząt. Teraz na potencjalne jedzenie patrzymy inaczej – już jako na towarzysza życia miejskiego. Ciekawe czy obecnie strachy na wróble spełniają swoją rolę – bo przecież człowiek przestał być groźny, więc być może sylwetka ludzka w strachu na wróble wcale tego strachu nie wzbudza?

Brakuje nam kontaktu z przyrodą i kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego kaczka dystyngowanie chodzi sobie alejkami. Może i z kim tam poplotkuje, zagada, zakwacze. Jak to w paku w mieście… A my, siedząc na ławce, nacieszymy się widokiem zwierzęcia prawie udomowionego. Traktujemy je jako członków stada. A przecież swoich się nie zjada…

We współczesnym społeczeństwie rośnie liczba singli. Podobno jest ich w Polsce już około 5 milionów. Socjologowie wysuwają przypuszczenie, że ma to związek z trudnościami w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Nie tylko coraz trudniej wytrwać w związku ale coraz trudniej wejść w relacje. Niesparowani są "choroba" XXI wieku. Krótkotrwałe, przelotne i niezobowiązujące relacje ze zwierzętami są wygodne. Bo niczego nie trzeba. Do niczego na dłużej się nie zobowiązujemy. Co innego w trwałym związku, w małżeństwie. Pojawiają się wieloletnie obowiązki. Konieczne są głębokie więzi i pogłębione relacje międzyludzkie.

A może żyje się nam znacznie łatwiej i możemy przeżyć w pojedynkę? Tak jak dzikiej kaczce w mieście?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s