Dzień Polskiej Niezapominajki i Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności

Niezapominajka – by nie zapomnieć o rzeczach ważnych!

Dwie majowe daty przypominają o niezwykle ważnej dla nas kwestii dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. 15 maja obchodzony jest Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody, którego sensem i celem jest przypominanie i promowanie walorów przyrody, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Drugim celem Dnia Polskiej Niezapominajki jest zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Bo dziedzictwo przyrodnicze bardzo mocno splata się z dziedzictwem kulturowym. Jedno od drugiego mocno jest uzależnione.

Akcję zapoczątkował w 2002 nie żyjący już redaktor Andrzej Zalewski, prowadzący audycję Ekoradio (Polskie Radio, Program Pierwszy). Temu polskiemu świętu bioróżnorodności patronuje od lat: Gazeta Wyborcza i Przyroda Polska, a na naszym gruncie także Gazeta Olsztyńska. W świętowaniu uczestniczą przedszkolaki, uczniowie,  leśnicy, rolnicy, naukowcy.

Czy różnorodność biologiczna to coś ważnego czy jest to tylko jakaś infantylna fanaberia nawiedzonych ekologów lub przedszkolaków?

Wymieranie gatunków dziko żyjących oraz starych ras zwierząt i odmian roślin to problem globalny, przynoszący duże straty w gospodarce. W przeszłości kilkanaście cywilizacji z całego świata upadło na skutek utraty regionalnej różnorodności biologicznej. Nawet upadek Rzeczypospolitej i rozbiory mają swa przyczynę także i w niszczeniu zasobów przyrody: wyjałowienie gleb spowodowało spadek plonów a co za tym idzie spadek dochodów szlachty, w konsekwencji szlachta nie była skłonna utrzymać odpowiednich świadczeń podatkowych, zabrakło pieniędzy na państwo i armię. Skutek znamy. Inne społeczności poniosły jeszcze większe straty – całkowicie upadły. Teraz staramy się być mądrymi przed szkodą.

Wagę problemu podkreślają nie tylko badania naukowe ale i międzynarodowe inicjatywy. Warto przypomnieć, że trwa Międzynarodowa Dekada Bioróżnorodności (2011-2020), ustanowiona przez ONZ.

Za kilka dni – 22 maja – obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej,  ustanowiony przez ONZ w 2000 r. Dzień wcześniej obchodzimy jest Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej (21 maja). Takie sąsiedztwo to nie przypadek. Przyroda i kultura są mocno ze sobą splecione i uwarunkowane.

Zasadniczy trzon moich badań związany jest z bioróżnorodnością. Zajmuję się inwentaryzacją różnorodności biologicznej chruścików (Trichoptera) Polski i Europy Środkowej. Próbuję – wraz z całym zespołem innych naukowców w różnych krajach – monitorować zmiany, poznać przyczyny i wymyśleć sensowne metody ochrony zasobów owadów wodnych i całej przyrody (różnorodności biologicznej) w skali lokalnej jak i globalnej. Badania nad bioróżnorodnością nie są "na topie". Wiem jednak, że są ważne i niezbędne. Dają także szansę na współudział wielu wolontariuszy (mamy wielu dobrze wykształconych przyrodników, żyjemy wszak w społeczeństwie wiedzy). W badaniach naukowych uczestniczyć może bardzo wielu ludzi. Potrzeba tylko nieco inaczej przemyśleć rolę uniwersytetów i zawodowych zespołów naukowych. Każdy z nas może uczestniczyć w inwentaryzowaniu, dokumentowaniu i poznawaniu różnorodność biologicznej oraz badaniu jej związku z dziedzictwem kulturowym.

Dzień Niezapominajki i późniejszy Dzień Bioróżnorodności to nasze wspólne święto. Zrównoważony rozwój (ekorozwój) wymaga połączenia wysiłków społecznych dla ochrony zasobów kultury i przyrody.

Między innymi dlatego Wydział Humanistyczny wspólnie z Wydział Biologii i Biotechnologii przygotowuje nowy interdyscyplinarny kierunek kształcenia – dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.
By przygotować kadry i aby zachowanie przyrodniczo-kulturowego dziedzictwa regionu spoczęło w jeszcze bardziej profesjonalnych rękach. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s