Słów kilka na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzisiaj w zasadzie jest moje święto, bo 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W mediach zazwyczaj zapomina się o tym drugim członie – prawach autorskich. Naukowcy czytają, piszą i otrzymują wynagrodzenie z tytułu praw autorskich. Prowadzenie badań naukowych i nauczanie to w zasadzie powinna być praca twórcza, autorska (i najczęściej tak jest). A z prawem autorskim, plagiatami, kształceniem studentów, wiedzą open source i open access  spotykamy się coraz częściej w dyskusjach, prowadzonych w różnych miejscach i na różnym szczeblu. Temat i święto jak najbardziej na czasie w sensie globalnym i cywilizacyjnym.

Warto nie tylko czytać ale i respektować prawa autorskie jak i uwalniać wiedzę na wolnych licencjach, bo taka otwarta wiedza sprzyja innowacyjności i zawsze mieściła się w ideałach uniwersyteckiej nauki. W zderzeniu z nowymi technologiami na nowo przemyśleć musimy wiele spraw. Coraz więcej obywaleli – ze względu na coraz wyższe wykształcenie – na co dzień stosować musi prawo autorskie, w teorii i praktyce. Trzeba je więc w pełni zrozumieć. Bo jak nauczyć pisania i poprawnego korzystania z dorobku autorskiego, gdy się tego nie rozumie?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w 1995 r. (ojcem jest UNESCO ale matką europejska Katalonia). To doroczne święto, którego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i własności intelektualnej ochronionej prawem autorskim.
Pomysł narodził się w 1926 r. w hiszpańskiej Katalonii. Wtedy to wydawca Vicente Clavel Andrés przypomniał, że 23 kwietnia w Katalonii hucznie obchodzone jest święto narodowe i patrona tego regionu – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Nie mogę uwierzyć w ogłaszane statystyki czytelnictwa, że niby 60% społeczeństwa nie przeczytało w ciągu ostatniego roku żadnej książki. A czy kiedyś czytano więcej? A czy w tych statystykach uwzględniono czytanie tekstów w internecie? Czy uwzględniono czytelnictwo podręczników i literatury fachowej? Bo zapewne mniej czytamy (kupujemy?) książek czytanych dla rozrywki – konkurencją są inne media i inne formy. Rynek wydawniczy informuje jednocześnie, że stale wzrasta kupowanie książek takich jak poradniki, podręczniki, literatura specjalistyczna i fachowa. Bo Polacy się kształcą od przedszkola do seniora.

Jestem przekonany, że czytamy więcej, tyle tylko że inaczej i inne książki.
Co więcej, Polacy bardzo dużo piszą: blogi, esemesy, "ćwierkają", wypowiadają się pisemnie na portalach społecznościach. To są inne formy, przede wszystkim krótkie, niczym aforyzmy. Ale forma wynika z czasów i nośnika. Inaczej ale nie mniej!

Jak święto to i świętować warto, publicznie i prospołecznie (tworząc miejską przestrzeń publiczną). Przecież książka jest formą kontaktu międzyludzkiego. Dlatego wezmę aktywny udział w czytelniczym happeningu "Przyłap Olsztyn na czytaniu" (zobacz wydarzenie na FB) pod olsztyńskim ratuszem.

Przyniosę książę Januarego Weinera pt. "Życie i ewolucja biosfery". Jeszcze nie wiem, który fragment wybiorę do głośnego odczytania. To oczywiście jest książka naukowa (podręcznik akademicki), ale takie książki mogą być dobrze napisane i ciekawe w czytaniu, nawet do poduszki. Książki naukowe i popularnonaukowe to też książki, które są czytane a wydaje mi się, że w statystykach czytelniczych nie są ujmowane. W kieszeni będę miał e-booka z lekturami szkolnymi :). Czytanie to czytanie, nie ważne czy z papieru czy z ekranu :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s