Naprawianie zepsutego systemu edukacji

„Nie liczmy, że inni to za nas załatwią – to my mamy załatwić tu i teraz. Nie przebuduję struktur globalnych, ale mogę zmienić ten kawałek świata, który jest wokół mnie.”

s. Małgorzata Chmielewska

Czy system edukacji jest zepsuty jak niektórzy twierdzą?

Bo takie opinie dość często można spotkać. Ale czy na pewno jest zepsuty? A może tylko zmieniły się warunki? Tak jak zmieniamy odzież z zimowej na wiosenną, i wcale nie dlatego, że ta zimowa jest "zepsuta". Na pewno jest nieadekwatna do pogody.

Według niektórych sytem edukacji w obecnej formie nie jest już potrzebny. Tak twierdził Mitra podczas swojego wystąpienia na konferencji TED w lutym 2013 r. w Long Beach. Jak oceniał, współczesny system edukacji nie przygotowuje nas do tego, jak będzie wyglądać praca w przyszłości (Cały tekst). Coś trzeba więc zmienić.

Poczucie niezadowolenia z niewydolności sytemu edukajci na różnych szczeblach, w tym i na poziomie wyższym i poczucie dyskomfortu jest faktem. Ale zamiast bezproduktywnie narzekać i próbować zmienić świat globalnie, lepiej zrobić coś w swoim bezpośrednim otoczeniu. Małymi krokami można osiągnąć wiele. A przymajniej cokowielk, a jest to znacznie więcej niż nic.

I ja tej wiosny znowu próbował będę małych kroków, realizując proste zadania dydaktyczne metodą projektu i nauczania przez działanie. Wybiorę się ze studentami do lasu, na majówkę. Ale bardzo nietypową majówkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s