Naukowcy lubią bajki

futoronauta1Naukowcy lubią bajki, bo bajki to forma uogólnionego prawa. Naukowcy lubią także fantastykę naukową (science fiction) – bo jest to swoisty eksperyment myślowy (w przypadku biologii taki prekursor biologii syntetycznej). Bajki i fantastyka to efekt obserwowania realnego świata. Opowiadanie o świecie fikcyjnym jest zabiegiem oderwania się od konkretnego przypadku. Jest swoistą próbą uogólnienia. Próbą opowiadania o rzeczywistym świecie ale z wykorzystaniem innej formy literackiej.

W wieku szkolnym rozczytywałem się w literaturze science fiction. To w połowie ona rozpaliła moją chęć poznawania świata w sensie uprawiania nauki. Bardzo ważnym elementem mojego zafascynowania biologią była twórczość Stanisława Lema, z Cyberiadą włącznie. Wspaniała, futurystyczna wizja i próba ujęcia ewolucji biologicznej i ewolucji kulturowej. Po kilkudziesięciu latach na moich oczach się to staje! Uogólnienia Stanisława Lema były trafne, a literacka forma rozpalała chęć do poznania i dociekania istoty rzeczy. Tego nie dają podręczniki szkolne czy akademickie.

Żeby czytać obszerne podręczniki trzeba albo przymusu (oceną, egzaminem, odpytywaniem)… albo fascynacji. Fascynacja i ciekawość pozwala z zapałem czytać nawet kilkusetstronicowe podręczniki specjalistyczne tak, jak się czyta powieści czy kryminały.

Czy naukowcy potrafią pisać (opowiadać o swoich poszukiwaniach i odkryciach)? I dlaczego zostają naukowcami?

W literaturze także poszukujemy prawdy o nas samych, o świecie zewnętrznym, a nie tylko rozrywki. W fantastyce naukowej głównym bohaterem (wprost albo w dalekim ukryciu) jest naukowiec i badania naukowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s