Konsumpcja stymulowana reklamą a stan środowiska naturalnego

Dziwimy się zimową wiosną i nie bardzo chcemy uwierzyć w skutki ocieplenia klimatu, mimo że i takie zmiany zapowiadali klimatolodzy. Zaprzeczamy antropogenicznym zmianom klimatu bo… oznaczałoby to odpowiedzialność za niekorzystne zmiany oraz konieczność konsumpcyjnych wyrzeczeń.

Konsumpcja jest wynikiem zaspokajania aspiracji.
Ale czasem  wygórowane aspiracje kreują rosnące potrzeby.
Reklama podpowiada jak te potrzeby zapokajać przez kolejne zakupy i dalsze zadłużanie się. A potem? Potem to choćby potop :). Jakoś to będzie, znajdzie się jakiegoś winnego, kozła ofiarnego.

Ilość posiadanych dóbr jest uznawana za wyznacznik rozwoju społecznego.
Byle nowocześniejsze, droższe, bardziej modne. Ile mamy w domu rzeczy niepotrzebnych? Producenci nam idą na rękę i oferują coraz bardziej jednorazowe produkty. Już nie będzie żal wyrzucać na śmietnik calkiem dobre urzadzenia (ale już mniej nowoczesne), bo się szybko zepsują. Naprawiać? Passe!

Komsumpcja stymulowana jest współczesną obsesją sukcesu, a reklamy gloryfikującą nowość. Konsekwencją tego jest szybkie zużywanie się zasobów naturalnych oraz produkowanie góry śmieci. I wcale nie jesteśmy od tego szcześliwsi…
Jedni są coraz bardziej przepracowani, a innni czują się niepotrzebni jako bezrobotni lub uciążliwi dla budżetu emeryci. W gloryfikacji konsumpcji nawet ludzie stają się… zbędnymi śmieciami.

Potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem zaposkajamy… włączonym telewizorem, radiem czy komputerem.  A nie prościej i taniej (bez zużycia energii) być z drugim człowiekiem? Przecież tylu ludzi czuje się niepotrzebnymi…

Do pełni człowieczeństwa potrzebna jest odpowiedzialność za siebie, za najbliższych i za środowisko (za biosferę). Uciekamy w konsumpcję przed ta odpowiedzialnoscią?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s