O sikaniu pod prysznicem na Światowy Dzień Wody

Namawiać do sikania aby celebrować Światowy Dzień Wody? Mogłoby się wydawać, że to cokolwiek dziwne i kontrowersyjne. Ale ja sikam i jestem z tego dumny. Bo nie o byle jakie sikanie chodzi, tylko pod prysznicem i to przy okazji mycia się.

W Olsztynie mamy znakomitą wodę w kranach, taką mineralną o jakości wody, sprzedawanej w butelkach w sklepie. Nie wszyscy mają tak dobrą wodą a niektórzy w ogóle jej nie mają! A my tym skarbem spłukujemy toalety i pisuary. Średno w spłuczce mieści się kilka litrów wody. W sklepie kosztowałoby to kilanaście złotych polskich. Rozrzutnie marnotrawimy te zasoby.

Do sikania pod prysznicem od kilku lat namawiają Brazylijczycy (zobacz filmik).  I nie chodzi o zamianę prysznica w sedes czy pisuar. Chodzi o wykorzystanie wody, służącej do mycia, do jednoczesnego spłukania naszego moczu. Takie ekologiczne dwa w jednym. W niektórych krajach są dwa ujęcia wody w domu. Jedno doprowadza wodę droższą, czystszą i przeznaczoną do spożycia. Drugie ujęcie to woda gorszej jakości, służąca do mycia i utrzymania czystości. Nowoczesne eko-domy czy nawet całe osiedla zbieraja wodę deszczową, aby następnie wykorzystać ją do celów higienicznych. Oszczędza się w ten sposób zasoby wody głębinowej. Mądrzy ludzie dzielą się wodą i surowcami z innymi.

Polska Akcja Humanitarna, także przy okazji Dnia Wody, zbiera fundusze, aby budować studnie w krajach Afryki czy w Palestynie. Niektórzy po wodę pitną muszą codziennie chodzić po kilka kilometrów. Szanujmy wodę pitną bo to wielki skarb! Nawet w Europie zaczyna jej brakować. Jak ktoś powiedział – jeśli wybuchnie trzecia wojna światowa to będzie to wojna o wodę.

Trzeba więc sikać pod prysznicem (jeśli mamy okazję), ponieważ tym sposobem można zaoszczędzić nawet 12 litrów wody dziennie! Brazylijska organizacja ekologiczna SOS Mata Atlântica wyliczyła, że statystyczny mieszkaniec tego kraju zużywa na spłukiwanie moczu ponad 13 tysięcy litrów wody w ciągu roku. A tej wody brakuje coraz bardziej.
Brazylijczycy postanowili zburzyć tabu wokół oddawania moczu pod natryskiem. Idąc ich wzorem, jak mam okazję to sikam pod prysznicem. Bez obawy, tylko w swoim domu :).

Jak wyszukałem sobie w internecie, w Światowy Dzień Wody olsztynianie będą mieli okazję zwiedzić oczyszczalnię ścieków Łyna oraz suszarnię i spalarnię osadów ściekowych przy ul. Leśnej. Dla tych co w marną pogodę się tam nie wybiorą, proponuję wirtualny spacer, razem ze studentami biotechnologii (materiał z ubiegłego roku).

Na happening zapraszają także pracownicy Wydziału Nauk o Środowisku oraz Polskie Towarzystwo Hydrobiologczne (zobacz szczegóły). Sporo edukacyjnych atrakcji proponuje także Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Uuczycieli.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie ONZ. Każdego roku obchody Dnia Wody odbywają się pod wybranym hasłem, a ideą jest uświadomienie państwom członkowskim ogromnego wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję i dalsze losy. Celem obchodów jest ciągłe informowanie społeczeństwa, że woda jest niezbędna do życia wszystkich organizmów na ziemi, ze jest niezbędna dla ludzi i gospodarki. W grudniu 2003 r. Zgromadzenie ONZ ustanowiło lata 2005-2015 Międzynarodową Dekadą dla Akcji „Woda dla Życia”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s