Uniwersytet Dzieci uczy… dorosłych

Kilka razy miałem wykład (lub zajęcia warsztatowe) dla studentów Uniwersytetu Dzieci, a jeszcze więcej razy miałem okazję obserwować rodziców przyprowadzających swoje pociechy i czekających na nie pod drzwiami. Wielu z nich czytało książki (papierowe) lub e-booki. Niejako przymusowe zatrzymanie się i czas na lekturę. Jest to swoiste "przymuszenie" do własnej edukacji (w zabieganymswiecie o tym zapominamy albio nie znajdujemy czasu). Czasem dla rodziców organizowane są specjalne wykłady, równolegle do zajęć ich dzieci.

Uniwersytet Dzieci jest więc sposobem edukacji nie tylko dzieci ale i dorosłych. Bo poza wykładową czy książkowa wiedzą jest to tworzenie sytualcji, w której razem – rodzice i dzieci – spędzaja czas. Razem poznają świat, bo i rodzic zasypywany jest pytaniami czy pomaga "odrabiać lekcje".

Jest też wielu dorosłych wolontariuszy, angażujących się w funkcjonowanie Uniwersytetu Dzieci. Oni też zdobywają doświadczenie – wielu wolontariuszy to studenci.

Fundacja Uniwersytet Dzieci wykorzystuje potencjał UWM zarówno w postaci kadry jak i pomieszczeń. Wykorzystuje w dobrym słowa tego znaczeniu do niestandardowego kształcenia ustawicznego i wspomagania szkół. W rezultacie uniwersytet pełniej wypełnia swoją misję kształcenia ustawicznego i pozaformalnego. W tym kontekście nigdy studentów nie zabraknie, nawet w największym niżu demograficznym. Chętnych do zdobywania wiedzy chyba nigdy nie zabranie, ani w formie Uniwersytetu Dzieci ani Uniwwersytetu Trzeciego Wieku czy Akademii Wieku Uniwersalnego.

(fot. Małgorzata Gadomska, a ja pod tablicą w czasie wykładu opowiadam o bioróżnorodności)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s