Toruń – miasto akademickie

Na jeden dzień wpadłem do Torunia, odwiedzić studiującego syna. Toruńska starówka nawet w ponury zimowy i przed-przedwiosenny dzień wygląda pięknie. W porównaniu z tą olsztyńska jest dużo większa. A mimo to ruch samochodów znacznie ograniczony. Pieszy nie ma problemu z chodzeniem po chodnikach jak i deptakach. Może dlatego tak dużo w Toruniu turystów o każdej porze roku? I to co zwraca uwagę, to dużo normalnych sklepów i małych piekarni. Przecudny klimat. Duży rynek wypełnia się przechodniami i małymi straganami, a nie parkującymi samochodami. Podobnie ze staromiejskimi uliczkami.

Pośród ulicznych sklepów moją uwagę zwróciły liczne księgarnie i antykwariaty. I co najdziwniejsze, mimo że małe to znakomicie zaopatrzone w książki naukowe i akademickie (popularnonaukowe także). Choć nie zamierzałem to i tak sporo pieniędzy na książki w Toruniu wydałem… Liczne i dobrze zaopatrzone księgarnie wskazują jednoznacznie, że jest to miasto akademickie. Księgarze znają się na swoim fachu i dobrze swoje sklepiki zaopatrują. Duży wybór wskazuje, że są czytelnicy. Klimat akademickiego miasta czuje się w wielu miejscach. Nie trzeba szumnych nazw i haseł, wystarczy spacer po mieście, aby poznać, że jest się w mieście akademickim.

Piszę to wszystko z myślą o Olsztynie. Niby miasto uniwersyteckie – tak nawet radni uchwalili – ale na ulicach tego nie widać…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s