Halesus czyli chruścik z rekultywowanego Jeziora Długiego w Olsztynie

halesujezdlugie

Kiedyś wysyłano papierowe listy, długo szły. Potem była poczta elektroniczna (znacznie szybsza). Teraz portale społecznością, takie jak Facebook, jeszcze bardziej ułatwiają komunikację międzyludzką. Nawet naukowcy coraz częściej z tej formy komunikacji korzystają. Dr Grzegorz Tończyk (Uniwersytet Łódzki) podesłał mi zdjęcie chruścika z zapytaniem czy to może być Halesus. Z wyglądu nawet może być (brakuje kilku drobnych szczegółów do całkowitej pewności). Przydatne byłoby siedlisko występowania (sfotografowania).

Okazało się, że zdjęcie zrobił olsztynianin Mateusz Sowiński. A chruścik pochodzi z Jeziora Długiego (w Olsztynie). Halesusy są gatunkami rzecznymi (potamobionty), w jeziorach spotykane są rzadko. A i to w dużych i raczej czystych. Halesus dygittatus był już wcześniej stwierdzony w Jeziorze Długim, tuż po udanej rekultywacji (zobacz publikację). Teraz uzyskujemy potwierdzenie dodatkowe.

Ta prosta obserwacja wydaje się być cenną informacją – wskazuje, że gatunek utrzymuje się w jeziorze czyli nie była to przypadkowa obserwacja i przypadkowe występowanie tego chruścika w jeziorze.

Naukowcy, za pośrednictwem także i Facebooka, utrzymują coraz szerszy kontakt z przyrodnikami-wolontariuszami, fotografującymi przyrodę. Coraz więcej jest osób przyrodniczo wykształconych, coraz łatwiejszy kontakt z naukowcami, co umożliwia szybką weryfikację gatunków. Korzystają obie strony.

Naukowcem lub przynajmniej współpracownikiem naukowca może zostać każdy. Nawet za pośrednictwem Facebooka. Każde, nawet najprostsze narzędzie, można sensownie wykorzystać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s