Praca zespołowa, uniwersytet i studenci

"Praca w grupie powinna być stałym elementem funkcjonowania studenta na uczelni. Logiczne prezentowanie swoich poglądów i wiedzy musi być niezbędne do zaliczenia semestru niezależnie od kierunku. Projekty, a nie zakuwanie trzy dni przed egzaminem, powinny się stać osią studiowania od pierwszego do piątego roku. W przeciwnym wypadku grozi nam powtórka w innym wydaniu z popularnych do niedawna zajęć z obsługi komputera prowadzonych za pomocą tablicy, kredy i gąbki.
"
(czytaj całość)

Leszek Jażdżewski

„Dzieci i nastolatkowie mają już inaczej funkcjonujący mózg niż poprzednie pokolenia: ma on trudności w relacjach międzyludzkich, a jest świetny w pozyskiwaniu informacji. Kto wie, czy ewolucja nie doprowadzi do stanu, gdy nie będziemy potrzebować więzi. Na razie jednak większość z nas samotne funkcjonowanie przerasta."

Ewa Chalimoniuk (Tygodnik Powszechny 24 lutego 2013)

I jeszcze jeden cytat oddający to, nad czym się ostatnio przy okazji zajęć zastanawiam:

"Każdy ekspert musi mieć dziś wiedzę z dwóch dziedzin – własnej, merytorycznej, i porozumiewania się z innymi. Bo żeby projekt ruszył, musi zostać ciekawie wymyślony i musi zebrać zwolenników. Jeśli którejś z tych rzeczy nie potrafisz, nie jesteś ekspertem naszych czasów."

Studenci są bardziej dojrzali niż  myślimy. Przynajmniej ci, z którymi ostatnio się spotykam. Chętnie podejmują próby trudnej pracy zespołowej i realizacji małych projektów, mimo że wymaga to od nich więcej pracy, wysiłku i czasu. Coraz bardziej jestem przekonany, że planując nowe kierunki studiów skupić się musimy nie tylko na treściach, jakie chcemy przekazać, ale i tworzeniu sytuacji, w których dojrzewać będą kompetencje studentów. Nie tylko więc co ale i jak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s