Bociany zrehabilitowane bo to nie one winne są niżowi demograficznemu :)!

W tradycji folklorystycznej i w opowieściach z przymrużeniem oka, bociany przynoszą dzieci – są więc odpowiedzialne za przyrost naturalny.  Od dłuższego czasu w Europie obserwujemy spadek płodności mężczyzn a jednoczesnie spadek liczebności bocianów w wielu regionach. Statystycznie na pewno tę zależność udałoby się udowodnić.

Obecnie w krajach rozwiniętych problemy z poczęciem są znacznie większe niż problemy z uniknięciem poczęcia. Z tego m.in. powodu rośnie zainteresowanie zapłodnieniem in vitro (wspomaganie niedomagającej „natury).
Poza innymi przyczynami niepłodności zwraca się uwagę na spadek liczby plemników w ejakulacie (w tym spadek liczby żywych i sprawnych plemników). A stało się to tak powszechne, że nawet zaniżono normy medyczne. W zasadzie problem dotyczy całej Europ poza Finami.

Spadek płoności męskiej części Europy wynika w dużym stopniu z trybu życia. Jądra znajdują się na zewnątrz jamy ciała, w mosznie, bo im za ciepło w organizmie (por. wnętrostwo). Muszą być „chłodzone” tak jak pomidory w chłodni. Jedną z hipotez spadku płodności jest przegrzewanie jąder. Wprowadzenie do powszechnego użytki pampersów, spowodowało, że dziecko nie czując dyskomfortu dłużej „robi” w pieluchy a chłopcy dłużej chodzą w szczelnych pampersowych majtkach. U kierowców długo pracujących za kierownicą obserwowano okresowy spadek płodności. Dlaczego? Bo spędzają długi czas w pozycji siedzącej, gdzie jądra szczelnie są otulone i zbyt długo przebywają w ciepełku.

Teraz okazuje się, że siedzenie przed telewizorem lub komputerem przynosić może podobne efekty. Ktoś może wymyśli podkładki przewiewne i chłodzące, tak jak podstawki z wentylatorem pod laptopy? Naukowcy z USA zalecają, że aby zachować płodność trzeba częściej się ruszać i chodzić na spacery zamiast siedzieć przed telewizorem czy ekranem komputera. Z badań przeprowadzonych w Harvard School of Public Health, wynika, że wśród mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat, którzy oglądali telewizję przez ponad 20 godzin tygodniowo, obserwowano o 44 proc. mniej plemników niż u tych, którzy nie prowadzili takiego telewizyjno-siedzącego trybu życia. Oglądamy ekrany telewizyjne (;ub komputerowe) w bezruchu, podobnie jak w czasie długiej jazdy samochodem. To właśnie brak aktywności fizycznej szkodzi zdrowiu i liczebności plemników.

Pojawiająca się w Europie moda na porzucanie samochodów na rzecz jazdy rowerem i chodzenia pieszo także i w aspekcie męskiej płodności przynosi dobre rezultaty. W tym kontekście bardziej atrakcyjny i męski okazuje się pan jeżdżący rowerem niż szpanujący „furą”. Nie ma więc co zwalać na bociany – trzeba się ruszać.

Drugą przyczyną spadku płodności oraz innych groźnych dla ludzkości zmian jest zanieczyszczenie środowiska związkami biologicznie czynnymi, podobnymi do hormonów. Organizm się „myli” i ulegamy rozregulowaniu. To tak, jakby do tekstu z informacją wprowadzać znaki podobne do słów i zdań – przekaz może zostać zupełnie inaczej odebrany.
Najpierw dodawaliśmy hormony wzrostu w hodowli drobiu – by szybciej kurczaki rosły… ale te same hormony dostając się wraz z pożywieniem do młodych organizmów ludzkich zaburzały jego rozwój. Efekt niezamierzony i niespodziewany, ale niekorzystny. Potem odkryliśmy ftalany oraz estrogeny. Część pochodzenia naturalnego (np. z soją, fitoestrogeny), inne pochodzenie antropogenicznego i syntetycznego, np. dioksyny i pochodne. Teraz w żywności dostrzegamy także antybiotyki, jako pozostałości zbiegów hodowlanych, czy środki ochrony roślin.

Różne związki biologicznie czynne są małe i ich „nie widać”, a szkodzą w niewielkich ilościach. Na przykład środki hormonalne, przyjmowane przez ludzi jako leki na menopauzę lub środki antykoncepcyjne, z moczem do kanalizacji, przez oczyszczalnie i do rzeki, a tam w stężeniach minimalnych powodują zmianę płci u ryb. Chyba po raz pierwszy zjawisko to zaobserwowano w Tamizie.

Do bocianów strzelają w Libanie, ale spadek płodności to nie jest wina bocianów. Bo bociany dzieci nie przynoszą :). Za spadek płodności kobiet i mężczyzn winny jest styl życia i zanieczyszczenie naszego środowiska związkami biologicznie czynnymi. Bociany zrehabilitowane bo nie one winne niżowi demograficznemu :)!
Ochrona naszych bocianów wyniak z innych pobudek niż zapobieganie niżowi demograficznemu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s