Elbląg – miasto portowe, już niebawem (zmiany klimatu)

Elbląg dla Warmii i Mazur jest morskim oknem na świat. Może bardziej – prawie morskim. Istniał w tym mieście kiedyś ważny port. A że fortuna się kołem toczy, to wiele wskazuje na to, że morski port w Elblągu ponownie zacznie tętnić życiem.

A jeszcze dawniej w pobliżu było sławne Truso. Przez wieki jezioro Drużno przestało być zatoką morską, rzeki się wypłyciły i średniowieczny port zarósł trawą. Obecnie jedynie archeolodzy się nim interesują.

Elbląg był ważnym portem znacznie później. Port nad Zalewem Wiślanym (a więc bez bezpośredniego dostępu do morza) po 1945 roku stracił na znaczeniu. Wyjście z Zalewu na otwarte morze zablokowała granica z Rosją. Obecnie myśli się nawet o przekopaniu  Mierzei Wislanej, aby utorować drogę wodną z morza do portu. 

Ale już niebawem Elbląg stanie się miastem w pełni portowym i to z bezpośrednim dostępem do morza. I nie trzeba niczego przekowywać ani negocjować z Rosją. Wszystko za sprawą ocieplania klimatu. Najpóźniej do 2080 r. poziom wody w Bałtyku podniesie się o około 1 metr – zalana zostanie nie tylko Mierzeja ale i znaczny obszar Żuław (Delta Wisły).

Może więc czekając na skutki antropogenicznego ocieplenia klimatu już teraz warto przygotowywać port w Elblągu…. i budować domy dla tych, co zostaną zalani i będą szukać dla siebie nowego miejsca na suchym lądzie. Wraz z przybliżającym się morzem nadejdzie fala imigrantów. Nie tylko z Żuław.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s