Bocianie gniazdo, mrowisko i chruściki

Jak co roku 11 grudnia obchodzonyny będzie Dzień Chruścika. W tym roku akurat w tym dniu będę w podróży do Białegostoku. Celem podróży są motyle, a więc owady blisko spokrewnione z chruścikami. Niemniej zawodowe obowiązki uniemożliwiły mi świętowanie naukowo i chruścikowo. Tuż przed, na spotkaniu seminaryjnym, jednak o chruścikach dyskutowalismy (czytaj więcej). Tradycji stało się zadość.

"Ponieważ zbliża się doroczne święto chruścika, więc przesyłam Wam takie oto nietypowe chruściki, które wyłowiłem w czasopiśmie Wielkopolanin z 1886 r. (wśród reklam)."

Stanisław Cios

To, że chruściki-owady kojarzone są z ciastkami (faworkami, chrustami) nie jest dla mnie nowością. Ta sama nazwa ale inne desygnaty. Jednak źródłósłów podobny: i domki chruścików kojarzą się z chrustem (suche gałązki) i ciasto przypomina chrust w lesie. Ale teraz, informacja z XIX wieku wskazuje na bocianie gniazdo. W podobnej formie, na Suwalszczyźnie, znane jest pod nazwą mrowisko.  

  

Mrowisko – góra faworków,
produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu20.07.2006, kategoria wyroby piekarnicze i cukiernicze, woj. podlaskie.

Przepis na chruścikowe mrowisko znalazłem taki:

Z żółtek i cukru kręcimy kogel-mogel. Z mąki, śmietany, 1 łyżki spirytusu i kogla-mogla zagniatamy ciasto, wyrabiamy do momentu, gdy na cieście zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza (najłatwiej tłuc ciasto wałkiem przez ok. 20 min.). Rozwałkowujemy cieniuteńko, wykrawamy dowolne kształty, smażymy na złoto na oleju rozgrzanym z łyżką spirytusu.
Układamy mrowisko: układamy warstwę chruścików, oblewamy ją płynnym miodem, posypujemy makiem i rodzynkami. Układamy kolejną warstwę – miód, mak, rodzynki i tak do szczytu mrowiska. Zapraszamy miłych gości i zajadamy, mmm 🙂
( źródło 1, źrodło 2)

Nawet naukowo milej świętować, gdy coś słodkiego znajdzie się pod ręką. Teraz oferta nam się poszerza entomologicznie o mrowisko i ornitologicznie o bocianie gniazdo. Jest i wątek regionalny w postaci produktu regionalnego.

W pełni dziedzitcwo kulturowe i przyrodnoicze wpisuje się w Dzień Chruścika. Może więc warto będzie rozszerzyć tematykę naukowych i popularnonaukowych spotkań w Dzień Chruścika o kolejne elementy problematyki naukowej? W podróży pociągiem przez Warmię, Mazury i Podlasie przemyęlę tę kwestię.

Miłego i owocnego świetowania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s