Internet ułatwił kontakt z ludźmi, co sprzyja i nauce i kulturze

Internet ułatwił kontakt z innymi ludźmi. Przyspieszona została wymiana informacji naukowej nie tylko między naukowcami ale i w formie upowszechniania wiedzy. Internet ułatwił także dostęp do kultury. W tym sensie internet jest tylko logicznym elementem rozwoju, poprzez drukowaną książkę i telewizję czy radio.

"Kiedy pojawiła się telewizja, ludzie, którzy nigdy nie mogliby sobie pozwolić na to, żeby pójść do opery czy do teatru, bo nie było ich stać, mieli pilniejsze wydatki, a do operowej wyprawy nie mieliby nawet odpowiedniego ubrania, nagle mogli obejrzeć wspaniałe przedstawienia. I nikt jakoś wtedy nie mówił, że trzeba za to płacić, poza rzecz jasna wprowadzeniem abonamentu telewizyjnego, który był nieporównywalnie niższy od teatralnego. Ale jak się odkryje dobra, których ludzie pragną bez tego, by pieniądz przeszedł z ręki do ręki, zaraz mędrcy od marketingu powiadają: oto ziemia dziewicza, niczyja, niezagospodarowana, czeka na uprawę, czyli na niej zarabianie. Skomercjalizowany świat próżni komercjalnej nie znosi. Niczemu nie odpuści."


prof. Zygmunt Bauman

Na szczęście kreatywność ludzka jest olbrzymia a możliwości technologiczne coraz większe. Sprzyja to upowszechnianiu wiedzy na skalę do tej pory nie obserwowaną. Biomasa wspołpracujacych ze soba mózgów jest niewyobrażalnie wielka! I wciąż rośnie.

Kontakty internetowe nie wystarczą człowiekowi. Jesteśmy istotami społecznymi i chcemy być wśród ludzi. Przyjazna przestrzeń publiczna i przyjazne miasto zwabiać mogą ludzi kreatywnych, co przekłada się na wzrost gospodarczy. Globalny kontak z kulturą i wiedzą nie zabija potrzeby kontaktu bliskiego, lokalnego, niemalże podwórkowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s