Profesor Klara Bartkowska – zaduszkowe wspominki

 

Nie zawsze możemy być na grobach tych, których wspominamy. Nie tylko rodzina rozsiana jest po świecie, także mogiły dobrych ludzi, których spotkaliśmy w swoim życiu. Modlitwa za duszę zmarłych możliwa jest w każdym miejscu. Odwiedzać groby możemy także myślą i wspominaniem…

Przed trzema dniami dotarła do mnie pocztą druga część drugiego tomu zoologii pod red. prof. Czesława Błaszka (na fotografii wyżej). Najpierw duża radość, bo po kilku latach prac redakcyjnych ukazał się podręcznik do zoologii, w którym jestem autorem jednego rozdziału (oczywiście o chruścikach). Sympatyczny finał prac. W informacji o autorach wiele znanych osób, przyjaciół. To chyba będzie ostatni papierowy podręcznik do zoologii w języku polskim. Bo taki podręcznik do bardzo duże, zespołowe przedsięwzięcie. Naukowcy nie podejmują się często takich prac, raz na 20-30 lat. A biorąc pod uwagę zmiany, jakie się w upowszechnianiu wiedzy dokonują oraz w wyglądzie podręczników, za jakiś czas wydawane będą jedynie multimedialne podręczniki w wersji elektronicznej i internetowej… Coś odchodzi powoli w przeszłość. Co wcale nie znaczy, że jest mniej wartościowe…

W tym podręczniku autorem jest nieżyjąca już prof. dr hab. Klara Bartkowska, wybitny i ceniony zoolog, wieloletni kierownik Zakładu Zoologii Systematycznej Wydziału Biologii, UAM w Poznaniu. Prace nad podręcznikiem trwały kilka lat, w tym czasie odeszła od nas Pani Profesor…

Profesor Klarę Bartkowską wspomnam niezwykle ciepło. Jest dla mnie symbolem życzliwych ludzi z Wydziału Biologii w Poznaniu, gdzie dojeżdzałam by obronić doktorat i habilitację. Była recenzentem mojej pracy doktorskiej. Była wyjątkowo ciepła i otwarta w kontaktach. Miała bardzo dobrą opinię wśród studentów. Panią profesor spotkałem także na konferencjach naukowych. Kiedyś spotkaliśmy się na konferencji w Białowieży. I wtedy nie tylko podniosła mnie na duchu ale i zmobilizowała do napisania rozprawy habilitacyjnej. W tamtym czasie, po różnych trudnościach, drobnych intrygach i takim typowo polskim zniechęcaniu, czy "rzucaniu kłód pod nogi", życzliwe zmobilozowanie Pani Profesor bardzo mi się przydało. Napisałem co napisać miałem i znowu pojechałem do Poznania…

Cudownie jest spotykać mądrych, życzliwych i dobrych ludzi na swojej drodze. Obyśmy tak ścieżki swojego życia wybierali, aby takich ludzi spotkać jak najwięcej i jak najczęściej. I obyśmy to my byli takimi dla innych.

Człowiek nie całkiem umiera, nie całkiem odchodzi. Żyje w pamięci innych, a naukowiec także w publikacjach i podręcznikach, w których nadal naucza i upowszechnia wiedzę.

Pani Profesor urodziła się 16 lutego 1939 r. w Poznaniu. W 1956 r. rozpoczęła studia na Wydziale Geologii na Uniwersytecie Wrocławskim, po trzech latach przeniosła się na Wydział Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego a w 1960 r. na Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UAM w Poznaniu. W 1965 r. obroniła pracę magisterską, poświęconą jej ulubionym owadom – pchłom. Tej grupie owadów poświęciła całe swoje naukowe życie. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie w Zakładzie Zoologii Systematycznej… i z tą jednostką naukową związała się na całe dalsze życie (w dzisiejszym świecie naukowej mobilności już chyba nieosiągalne). W 1973 r. obroniła pracę doktorską, poświęconą pchłom polskich Tatr. Praca doktorska zostało opublikowana w czasopiśmie Fragmenta Faunistica. Habilitację uzyskała w 1985 r. Jej praca habilitacyjna uzyskała nagrodę ministra w 1987 r.

Prof. Klara Bartkowska zatrudniona była na stanowisku docenta w latach 1988-1991, a na stanowisku profesora UAM w latach 1991-2005.
Zmarła 23.08.2010 r.

Jej naukowy dorobek obejmuje 46 publikacji, w tym cztery monografie, jak również wiele komunikatów konferencyjnych, ulotnych wystąpień ustnych i nieoszacowana wymiernymi indeksami praca dydaktyczna. Była członkiem kilku towarzystw naukowych, m.in: Polskiego Towarzystwa Zoologicznego (była przez wiele lat członkiem zarządu oddziału poznańskiego), Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (dwukrotnie była wiceprezesem tego). Otrzymała Złota Odznakę PTEnt. Była także czonkiem komitetu redakcyjnego czasopism naukowych, m.in.: „Badania Fizjograficzne na Polską Zachodnią” (od 1994 r.) oraz "Polish Entomological Monographs".

Prof. Klara Bartkowska była wieloletnim kierownikiem Zakładu Zoologii Systmematycznej (w latach 1991-2005). Była promotorem 5 prac doktorskich, recenzentem 4 prac doktorskich i jednej habilitacyjnej (w tym i mojej), 70 prac magisterskich oraz 20 prac licencjackich.

Naukowcy
wspomnienia o innych naukowcach piszą w czasopismach naukowych, np. Baraniak E., Nowosad A., 2010. In memoriam profesor Klara Bartkowska (1939-2010). Polskie Pismo Entomologiczne, 79: 339-334.
  Sensownym miejscem utrwalania zobiektywizowanych i pozbawionych emocji informacji biograficznych są różnego typu encyklopedie, np. Wikipedia  Klara Bartkowska. Ale brak tam miejsca na emocje i być może na to, co najważniejsze.

Dlatego i ja zapalam, swoją wirtualno-blogową świeczkę w Dzień Zaduszny. Coraz więcej będzie takich wspomnień…

(na zdjęciu zapomniany fragment cmentarza w Olsztynie oraz okładka podręcznika do zoologii).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s