„Nasze Korzenie” czyli moje powroty do Płocka

Moja współpraca z Muzeum Mazowieckim w Płocku zaczęła się kilka lat temu. Wtedy to udostępniłem fragment mojej kolekcji entomologicznej na wystawę, przygotowaną przez Muzeum. W końcu rodzinne odwiedziny w mieście mojej młodości zaowocowały trwalszą i systematyczną współpracą z nowym czasopismem "Nasze Korzenie". Jest po półrocznik popularnonaukowy, wydawany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, poświęcony przyrodzie, historii i kulturze północno-zachodniego Mazowsza.

19 lipca br., za zaproszenie Muzeum, uczestniczyłem w promocji drugiego numeru tegoż pisma. O przyrodzie północnego Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej niezwykle mało wiadomo. Jedna, wielka biała plama. Liczę, że powstałe czasopismo pomoże odkryć przyrodnicze uroki regionu. Miejsca, gdzie chodziłem przez dwa lata do wiejskiej szkoły i gdzie mieszkałem. Miejsca, gdzie spędziłem najpiękniejsze licealne lata.

W Płocku działa jedno z najstarszych towarzystw naukowych (od 1820 r.) – Płockie Towarzystwko Naukowe. Inicjatywa Muzeum Mazowieckiego wpisuje się jednak w nową falę tworzenia się regionalnych grup, ruchów i towarzystw naukowych. Pojawiają się więc nowe czaopisma i nowy entuzjazm poznawania, opisywania i dokumentowania zmian w najbliższym otoczeniu. Bardzo bym chciał, aby "Nasze Korzenie" inicjowały zainteresowanie także i historią naturalną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s