Seks na miedzy

grafosoma

Seks wzbudza zainteresowanie medialne a i miedza niejednokrotnie wywołuje sąsiedzkie kłótnie. Miedza to rodzaj „nieużytku”. Ale w sensie przyrodniczym te siedliska okrajkowe, nieużytkowe rolniczo i gospodarczo, są szczególnie cenne. Bowiem rośnie tam wiele roślin, czasem chwastów, oraz chroni się wiele gatunków drobnych bezkręgowców. Kiedy wkoło na polu monokultura lub już wszystko skoszone, to na miedzy są ciągle kwitnące rośliny. Dają pożywienie i schronienie. A dla panien surowiec na wianki z kwiatów.

We współczesnym krajobrazie rolniczym miedze są coraz rzadsze. A to za sprawą dużych powierzchniowo pól. Kiedyś krajobraz podzielony by szachownicą małych pól z licznymi miedzami. Między uprawami chroniło się wiele takich siedlisk okrajkowych z małymi rezerwuarami bioróżnorodności. Obecnie siedliska takie liczne są na porzuconych i wyłączonych z uprawy użytkach rolniczych (gleby gorszej klasy). Pojawiają się rośliny wczesnosukcesyjne i mnóstwo owadów.

Tak, miedze są rajem dla entomologów, botaników i przyrodników wszelkiej maści. Ale nie z powodu seksu, lecz z powodu bioróżnorodności. Na zdjęciu para pluskwiaków strojnicy balbaszkówki (zwanej też strojnica austriacka lub naukowo Graphosoma lineata), kopulująca na roślinie z rodziny baldaszkowatych. Gatunek ten spotkać można na łąkach i murawach kserotermicznych. Żywi się sokami roślin z rodziny baldaszkowatych (teraz nazywanych rodziną selerowatych).

Strojnica baldaszkówka wywodzi się z krajów śródziemnomorskich. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się jej ekspansję na północ. Na początku lat 80. XX wieku (dokładnie 30 lat temu), po raz pierwszy strojnicę zobaczyłem w czasie studenckiego obozu naukowego w Łyńskim Młynie (przy źródłach rzeki Łyny). Wtedy była jeszcze stosunkowo rzadka. Potem widywałem ją już wszędzie w naszym regionie. Południowy przybysz na trwałe się u nas zadomowił. Niebawem zapomnimy o nim, jako o gatunku obcym. Tak jak zapominamy o znikających miedzach z krajobrazu wiejskiego.

A jak znikną miedzie, to o co kłócił będzie się Pawlak z Kargulem lub Kwiczoł z Pyzdrą? I gdzie będą seks uprawiały strojnice austriackie?

grafosomalezany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s