Śmierć w sieci, czyli o internecie i kołoszu wielobarwnym

koloszdwubarwny

To co zbawienne może być destrukcyjne. Bo wszystko wymaga umiaru. Nawet trucizna w niewielkiej ilości może być lekarstwem oraz lekarstwo dawkowane w nadmiarze może być trucizną.

Internet jest bez wątpienia dobrodziejstwem i użyteczną usługą. Ale czy nie spędzamy w internecie i przed komputerem zbyt dużo czasu? Czasu bezproduktywnego, siedzenia dla samego siedzenia, kosztem innej aktywności? Uwięzieni w sieci częściowo zamieramy… tak jak tak pszczoła w pajęczej sieci. Mnie się to niestety zdarza…

Samochód jest użyteczną maszyną… ale przyzwyczajając się do wygody staje się dla nas fetyszem statusu społecznego i szkodliwą bezaktywnością. Dzięki samochodom możemy przeprowadzić się na przedmieścia, aby mieszkać w ciszy i blisko przyrody, w domu z ogródkiem. Ale codziennie dojeżdżając do pracy niejednokrotnie spędzamy do 2 godzin za kierownicą (w blaszanym pudełku). A to, jak dowiedli naukowcy, jest szkodliwe dla zdrowia i skutkuje krótszym życiem. Nie rekompensuje tego wypoczynek w ogrodzie…

Badania terenowe są dla mnie znakomitym pretekstem i okazją do ucieczki sprzed komputerowego monitora i okazją do pobycia w przyrodzie (pieszo i na rowerze). Chodzimy na grzyby… aby być bliżej przyrody, a zbieractwo jest swoistym uzasadnieniem i motywacją do wyjścia z domu. Podobnie z wędkowaniem. Może warto zachęcać do obserwacji przyrodniczych i do udziału w społecznych badaniach naukowych: monitoringu i inwentaryzacji przyrodniczej, we współpracy z uniwersytetami? Sensowność takich działań będzie znakomitym uzasadnieniem wyjścia na łono przyrody…

Chodząc po uprawach wierzby oraz w pobliżu tych upraw (w badaniach nad bioróżnorodnością) mam okazję patrzeć na przyrodę taką jaką jest, a nie za pośrednictwem internetu. Zdjęcie powyższe, to jedno z wielu wycieczkowych pamiątek.

Na zdjęciu kołosz wielobarwny (Aculepeira ceropegia), pająk z rodziny krzyżakowatych. Na zdjęciu z okolic Łężan jest i pszczoła, co życie w sieci straciła. Kołosza można spotkać na łąkach, skrajach dróg, skrajach lasów i zadrzewień. Jest stosunkowo rzadkim gatunkiem. W internecie można w kilka sekund znaleźć zdjęcie i informacje o tym  stawonogu. Ale bez porównania czym innym jest spotkać go w przyrodzie, mimo, że trzeba się przy tym dużo nachodzić i długo szukać. Szybciej nie znaczy lepiej. Szybciej często oznacza powierzchowność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s