Wiatraki w krajobrazie Warmii i Mazur

wiatraki

Na energię odnawialną i tak jesteśmy skazani. Za trzy lata najpewniej zabraknie nam energii elektrycznej. A to ze względu na wyczerpywanie się złóż węgla kamiennego i starości technologicznej wielu elektrowni. W energię ze źródeł odnawialnych inwestujemy w Polsce zbyt nieśmiało. W Chinach budują elektrownie atomowe i… stawiają wiatraki. Moc chińskich wiatraków jest już większa niż moc wszystkich elektrowni atomowych we Francji.

Czy wiatraki szpecą krajobraz Warmii i Mazur? Nie sądzę, czego przykładem jest zdjęcie zrobione w Leginach, z widokiem na Reszel. W tle widoczny także rzepak. W wielu miejscach wykorzystywany do produkcji biopaliwa. Warto wspomnieć także o coraz liczniejszych uprawach wierzby na cele energetyczne (zdjęcie niżej). Tak więc w naszym krajobrazie pojawia się sporo nowych elementów. Będzie po prostu inaczej.

Jakie skutki będą dla bioróżnorodności? Nad tym trwają badania, równolegle do opracowywanych technologii. Bo na energię słoneczną, wtórną jesteśmy skazani. Energia wiatru czy energia z biomasy ma swoje źródło w energii słonecznej, docierającej do Ziemi. Jest odnawialna i nie pogarsza bilansu gazów „cieplarnianych”.

reszelwiatraki

Energia ze źródeł odnawialnych jest także szansą na rozwój ekonomiczny naszego regionu i obszarów wiejskich (czytaj więcej).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s