Osa w kawiarni z małą dygresją o ludziach wykluczonych

osa_dachowaLato w swojej pełni owocuje dojrzałością i spełnieniem. Do olsztyńskich kawiarni zaczęły zaglądać nawet osy. Niebawem będzie ich dużo więcej. Po medialnym zainteresowaniu komarami, muchami czy tasiemcem bąblowcem przyjdzie pora i na osy…

Dlaczego os jest tak dużo późnym latem i wczesną jesienią? Bo rozpadają się gniazda os społecznych a robotnice – siostry altruistyczne – stają się zbędne. Tak jak ludzie na emeryturze, w jesieni życia. Lub jak bezrobotni młodzi ludzie – jeszcze nie zaowocowali a już zbędni… Szwendają się, zawadzają – jednym słowem problem…

W gnieździe os z pozoru najważniejsza jest samica składająca jaja. Najpierw, po przezimowaniu, sama zakłada gniazdo, haruje jak wół. A gdy dohowa (od hodowli a nie chowania) się pierwszego potomstwa, te stają się bezpłodnymi robotnicami. Jak w społeczeństwie następuje podział ról – samica „królowa” tylko się rozmnaża, składa jaja. Robotnice tylko pracują, nie przekazują swoich genów, są jak „altruiści”. Ale późnym latem cykl się zamyka, pojawiają się samce i samice. Opuszczają gniazdo w celach godowych, zimują zapłodnione samice. A „robotnice” stają się zbędne. Wypełniły swoją misję, nie muszą już troszczyć się o młodsze siostry. Szwendają się, zanim zdechną, pojawiają się na naszych owocach (wtedy je dopiero zauważamy). Bo osy to błonkówki drapieżne, swoje larwy karmią mięsem innych drobnych bezkręgowców. Owoce to tylko dodatek.

A nasi emeryci u jesieni życia? Też „zrobili swoje” i są już zbędni? Obciążają tylko budżet? Zaglądają do kawiarni i na uniwersytety trzeciego wieku…To byłoby bardzo płytkie i pseudobiologiczne spojrzenie na społeczeństwo.

Jako społeczeństwo czasu stabilizacji, społeczeństwo nie w ekspansji i kolonizacji świata, stoimy przed problemem przewartościowania sensu i modelu rozwoju. Tak zwany problem emerytów i innych grup wykluczonych, to problem dostosowania modelu społeczeństwa do współczesnych czasów i fazy rozwoju. Wstrząsające światem kryzysy ekonomiczne i ekologiczne są elementem tej transformacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s