Optymizm jako lekarstwo na depresję i na brak osiągnięć

Idealne społeczeństwo to nie tylko wyselekcjonowani z wysokim IQ (przykładowa literacka krytyka takiej wizji w Pianoli Kurta Vonneguta). Nie tylko wiedza, ale i umiejętność współpracy z innymi, także wartości duchowe i etyczne, sa ważne. To zdolność do rozpoznawania i nazywania swoich emocji, jak i zdolność do rozpoznawania emocji innych (empatia), niezwykle ułatwia rozumienie świata i działania w nim.

Zdolność do relaksacji to najważniejsza umiejętność emocjonalna, której można się nauczyć lub nauczyć swoje dzieci lub swoich podopiecznych… studentów. Uniwersytet powinien być nie tylko magazynem książek, sprzętu laboratoryjnego oraz miejscem, gdzie zdaje się egzaminy i pisze kolokwia. Powinien być przestrzenią w której wychowujemy i stwarzamy dobre warunki do rozwijania umiejętności emocjonalnych.

W kiepskich warunkach ludzie się wypaczają, jak na przykład w czasie ostatniej wojny światowej także i Polacy dopuszczali się zbrodni wobec Żydów (znany efekt eksperymentu psychologicznego z przydziałem ról na strażników i więźniów). Trudno jest nam się teraz z tym zmierzyć. Niech więc uniwersytet będzie wspólnotą, tworzącą dobre warunki do uczenia się pożądanych postaw społecznych, duchowych i rozwijania nie tylko IQ ale i EQ.

Zdolność do relaksacji pomaga kontrolować emocje i wspomaga system odpornościowy (połączenie systemu nerwowego i immunologicznego w organizmie jest już znana). Wiele problemów emocjonalnych spowodowanych jest przez brak (niedostateczna ilość) serotoniny. Pobudzać wydzielanie serotoniny w organizmie można poprzez wysiłek fizyczny (min. 90 minut dziennie, sport tak ważny sport na uniwersytecie! – w zdrowym ciele zdrowy duch), poprzez niskokaloryczną, niskotłuszczowa dietę (posiłki częste, maksymalnie 5 godzin przerwy między posiłkami, a więc jedno, tłuste wieczorne żarcie to zły styl), światło dzienne (spacer poza murami, ławeczki w parku i przestrzeń publiczna w mieście). W końcu sen – brak snu, powoduje spadek o 20% serotoniny w mózgu. Studencie – wyśpij się, a będziesz szczęśliwszy! I qw końcu pobudzanie inteligencji emocjonalnej – tworzenie bajek i ich opowiadanie. Czyli twórczość i fantazja. Bajkoterapia to także budowanie w „wirtualnym” świecie poprawnych relacji i pobudzanie inteligencji emocjonalnej. Trzeba jąa trenować.

Dla chcących więcej polecam książkę Lawrence E. Shapiro „Jak wychować dziecko o wysokim EQ. Poradnik dla rodziców" (2003).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s