Uczeni, rzemieślnicy i wielkie idee czyli o budowaniu olsztyńskiego uniwersytetu

„Nowe wielkie idee powstają zawsze we wnętrzu jednego człowieka, z jego pasji, przemyśleń, wielu osobistych kryzysów. Mimo twardych reguł konkurencji uprawianie nauki nie przestało być sprawą egzystencjalną, sprawą sięgającą samych trzewi ludzkiej osobowości.”

„Uczonym jest tylko ten, kto naukę traktuje jako życiowe powołanie. Względy koniunkturalne muszą być wtórne; trzeba się z nimi liczyć – życie bywa brutalne – ale nie można im pozwolić, by zapanowały nad wszystkim.”

Michał Heller „Jak być uczonym” Wyd. Znak, Kraków 2009 r.

Oprócz uczonych sensu stricto są i rzemieślnicy. Ich jest zdecydowanie najwięcej. I oni są bardzo potrzebni. Ale o sukcesach decyduje umiejętność pracy zespołowej (a nie pracy w grupie, obok siebie). Zatem w systemie kształcenia nieodzowne jest zwracanie uwagi na inteligencję emocjonalną a nie tylko IQ.

Mamy już dobre laboratoria, nowocześnie wyposażone. Mamy wielu zdolnych i ambitnych naukowców w Olsztynie. Trzeba jeszcze tylko – tak sadzę – nauczyć się pracować zespołowo z nastawieniem na cel. Za nami ciągnie się trudna historia i nie takie łatwe do wykorzenienia nawyki. Ale nie od razu Kraków zbudowano :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s