Okratek australijski w Szklarskiej Porębie

okratek_austr_24_sierpnia_2010Gatunków obcych w naszej przyrodzie jest coraz więcej. Nawet atlasy grzybów muszą być nieustannie aktualizowane. Dowodem jest ten dziwaczny grzyb, na fotografii powyżej. Nawet nie przypuszczałem, że coś takiego może być u nas w Polsce.

Z  zainteresowaniem  śledzę  „Profesorskie gadanie” i chciałabym pochwalić się znaleziskiem mojego  16 – letniego syna.  Mieszkamy tuż obok Rezerwatu Wodospadu Szklarki w Szkarskiej Porębie. W odległości ok. 20m od naszej posesji znalazł okratka australijskiego,  tak przynajmniej sądzimy.   Przesyłam Panu serdeczności – Bogna Ilnicka.”

W przypadku gatunków inwazyjnych oraz gatunków zmieniających zasięgi występowania w związku ze zmianami klimatu, wszystkie obserwacje dokumentujące obecność tych gatunków w nowym miejscu, są przydatne. Coraz więcej jest projektów badawczych z udziałem tak zwanych wolontariuszy. Bez licznych par oczu i bystrych umysłów (bo wymaga wiedzy i umiejętności rozpoznawania) nie byłoby możliwie opracowywanie atlasów rozmieszczenia i zmian zasięgów występowania. W tym aspekcie uniwersytety wychodzą daleko poza swoje mury a wielu „zwykłych” ludzi aktywnie włącza się we współodkrywanie. Nie są tylko biernymi odbiorcami informacji lecz są także „producentami”. To chyba znak czasu społeczeństwa z gospodarką opartą na wiedzy i rosnącym kapitałem ludzkim.

Okratek australijski  – Clathrus archeri (Berk.), kwiatowiec australijski – gatunek grzybów z rodziny sromotnikowatych pochodzący z Australii. Niekiedy zaliczany jest do rodziny okratkowatych. W Europie stwierdzono jego obecność w 1914 roku we Francji. Spotykany również w Polsce, jest coraz częstszy (z Wikipedii, za http://www.grzyby.pl/gatunki/Clathrus_archeri.htm).

Jedna myśl na temat “Okratek australijski w Szklarskiej Porębie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s