Czy grozi nam plaga komarów?

komar

Wczoraj telefonicznie udzielałem informacji o komarach, a dzisiaj już jest tekst w Gazecie Olsztyńskiej. Drobne kwestie wymagają jednak wyjaśnienia. Kwestia o dokarmianiu komarów była żartem – w tekście nie zaznaczono tego emotikonką, więc wolę wyjaśnić od razu „ponurakom” :). Na zdjęciu jest koziółka (Tipuludae) a nie komar (Culicidae) – taka pomyłka często się zdarza nieentomologom :). W dobie internetu i powszechnej dostępności do poczty elektronicznej redakcje gazet mogłyby częściej korzystać z takiej formy konsultacji. To nie tylko byłaby autoryzacja ale i możliwość odpowiedniego dobrania ilustracji.

W końcu moja mucha domowa przyleciała jesienią a nie wiosną 🙂 – ale tak chyba lepiej pasowało autorowi do tekstu. W sumie ten szczegół nie ma znaczenia. Jest w tekście jeszcze jedna kwestia wymagająca sprostowania „żadnych chorób one nie roznoszą”. Raczej chodziło, że nie zagrażają nam pod względem roznoszonych chorób w Polsce. Na razie.

Ale przecież w krótkim tekście nie da się wszystkiego dokładniej wyjaśnić. Nie mam tu pretensji do red. S. Brzozowskiego, że w tych drobnych i banalnych kwestiach nie dał tekstu do autoryzacji. Zachęcam jednak do częstszego korzystania z drogi elektronicznej. A dla mnie wniosek taki, aby chyba pora kupić sobie nowocześniejszy telefon komórkowy, aby moc nawet w autobusie sprawdzić pocztę elektroniczną i pilnie odpisać. Oczywiście z myślą przede wszystkim o studentach, którzy pilnie potrzebują konsultacji w sprawie pracy licencjackiej czy magisterskiej… najczęściej za pięć dwunasta :).

Wcześniejszy wywiad o komarach dla Gazety Lubawskiej, potem znalazłem przedrukowany w obszernych fragmentach w kilku miejscach w sieci. Warto więc dopracowywać nawet takie drobne, gazetowe teksty, bo nie wiadomo czy kolejni użytkownicy dobrze zrozumieją dowcip, kontekst i drobne uproszczenia.

A swoją drogą, w czasach spokoju i dobrobytu, nawet drobne utrudnienia takie jak komary mogą wydawać się plagą :). A jeśli przyjdzie prawdziwe nieszczęście, prawdziwa plaga, to jak ją nazwiemy, jakich słów użyjemy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s